Chov

Mopsi sú na chov celkom nenáročný. Najlepšie sa bude cítiť pri pánovi v byte alebo v domčeku so záhradkou. Nevyžaduje dlhé prechádzky, ale kratšie a intenzívnejšie. Aktívni majitelia a športovci by mohli byť preto z neho sklamaní. Je vhodný pre ľudí každého veku, či už pre deti alebo starých rodičov, ktorým bude spríjemňovať chvíle. Svojou veselou povahou si získa každéh.

Chov si však vyžaduje pravidelné čistenie kožných záhybov na tvári. Koža v týchto miestach nedýcha a môže sa ľahko zapariť. Často bývajú v záhyboch aj premnožené kvasinky, ktoré spôsobujú svrbenie a psíka to dráždi.

Je náchylný na prehriatie, takže dlhé prechádzky v teplom počasí mu nerobia dobre, a je dôležité, aby majiteľ mal so sebou vodu pre psíka.

Psi chovaní celoročne v byte môžu pĺznuť prakticky stále. Takže na zmenšenie množstva vypadnutých chlpov v byte, je potrebné ho občas prečesať. Kúpať by sa mal iba v nevyhnutných prípadoch a len šampónom určeným pre psov. Pri správnej starostlivosti o srsť ju bude mať psík krásnu a zdravú. Nestačí však len pravidelné česanie, ale aj kvalitná výživa bohatá na omega – 3 mastné kyseliny, zinok, vitamíny A, E, C, H a skupiny B. Omega – 3 mastné kyseliny sú obsiahnuté v mäse rýb, ale do psieho jedálnička ich možno doplniť aj vo forme olejov. Vhodné sú oleje z treščej pečene, lososový, tuniakový, kokosový, konopný, ostropestrecový, ľanový. Okrem omega -3 obsahujú tieto oleje aj omega – 6 mastné kyseliny dôležité pre vývoj mozgu, správnu funkciu srdcovocievneho aparátu, kvalitu srsti, ale aj dobrý zrak.

Aby toto plemeno bolo čo najzdravšie a neprenášalo na potomstvo genetické choroby, chovateľské stanice vyberajú na chov iba vhodné jedince. Preto je dôležité, aby si budúci majiteľ vyberal šteniatko práve z kvalitnej a overenej chovnej stanice, kde mu so starostlivosťou a výcvikom radi poradia. Majiteľ má možnosť vidieť rodičov šteniatka a prostredie, v ktorom vyrastá. Takto si môže byť istý, že bolo o neho dobre postarané.

Každého nášho psíka sme kŕmili prirodzenou stravou "BARF" bez zbytočných konzervatntov a alergénov. Suroviny, mäsko, menučka a prílohy nakupujeme v eshope barfer.sk