Výcvik mopsa závisí od jeho povahy a dôslednosti majiteľa pri výcviku. Mopsi sú tvrdohlaví, inteligentní a neústupní. Vyžaduje dôsledného majiteľa, ktorý sa nenechá odmäkčiť jeho milým a nevinným výrazom tváre. Mops presne vie ako na svojho majiteľa. Správna výchova a výcvik zabezpečí šťastný život majiteľom aj psíkovi.
Mops nie je agresívne plemeno, takže jeho výcvik stačí zamerať na poslušnosť. V obrane a strážení majetku by nevynikal. S výcvikom je najvhodnejšie začať už od šteniatka. V prvom rade treba psíka naučiť na meno a privolanie. Spočiatku sa privolanie trénuje na vôdzke. V domácom prostredí je možné aj bez vôdzky. Na mopsa sa nesmie kričať. Je to veľmi citlivý psík a mohol by si výcvik spojiť s negatívnou skúsenosťou. Povel ku mne by mal byť pre šteniatko povedaný veselým tónom, aby sa šteniatko k majiteľovi tešilo. Ostatné povely ako sadni, ľahni, ostaň by mali byť asertívne, aby pes rozumel, že ide o príkaz a nie o hru.
Rýchlosť učenia je individuálna. Niektorým mopsom môže trvať naučiť sa aj základné povely veľmi dlho. No niektorých výcvik veľmi baví a dokážu sa naučiť aj ďalšie zaujímavé triky. Po správne vykonanom povely musí vždy nasledovať odmena. Keďže mopsi milujú jedlo, dobre sa trénujú s odmenou, ale aj pochvala od pána ich poteší.
Mopsi nie sú pracovní psi a nedokážu sa veľmi dlho sústrediť na výcvik. Osvedčil sa pri ňom výcvik 2-3 krát denne po 10 – 15 minútach.
V prípade, že majiteľ chce naplno využiť čas so svojím psíkom, ktorého tréningy bavia, môže psíka podporovať v agility. Posilní sa vzájomná dôvera medzi majiteľom a psíkom. Navyše bude mať mops dostatok pohybu na udržanie kondície a zdravého srdiečka. Netreba zabúdať na to, že mopsi sú náchylní na prehriatie. Je potrebné mať vždy so sebou fľašku vody a trénovať psíka počas horúcich dní večer.
Spolu s výcvikom treba psíka pripraviť aj na každodenný život a harmonogram. Mops sa ľahko naučí kedy dostane stravu, kedy sa ide venčiť, kedy príde majiteľ domov a rôzne iné aktivity.